ÜYE GİRİŞİ
Kullanıcı
Şifre
  Hatırla
 
Yeni üyelik
Şifremi unuttum

PDR

KONULAR


BÜTÜN YÜK PSİKOLOJİK DANIŞMANLAR ÜZERİNDE OLAMAZ

“Kişisel gelişim, koçluk ve insan kaynakları gibi alanlarda ve Türkiye iş kurumuna bağlı olarak açılacak kariyer danışmanlığı alanlarında psikolojik danışmanlar söz sahibidir. PDR alanı dışından gelen kişilerin yardım mesleğinde insanlara zarar verebileceğini düşünüyoruz.”

 

“PDR mezunlarının ‘Psikolojik Danışman’ olarak tanınmalıdır”

 

“PDR öğrencilerinde araştırma, soruşturma ve isteme yönünde eksiklikler görüyorum, sadece verilenleri almakla yetiniyorlar bu da gelişim için yetersizdir.”

 

“PDR öğrencileri yönelecekleri çalışma alanına göre staj yapacakları kurumları seçmelidir”

 

“Eğitim Öğrencinin Talep Etmesine Bağlıdır”

 

1. www.RehberlikPortali.Com: Seçkin bir üniversitemizin alanında oldukça başarılı öğretim üyelerinden biri olarak, günümüzde PDR bölümünde öğrenim gören öğrencilere verilen eğitimi hem teorik hem de pratik açıdan yeterli görüyor musunuz? Öğrencilerimizin mesleki açıdan kendilerini yetiştirebildiklerini düşünüyor musunuz? Bu konuda önerileriniz nelerdir.?

 

Yard. Doç. Dr. Ahmet Şirin: Psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümünde çalışan bir öğretim üyesi olarak elbette ki eğitimin gelişmesini istiyorum. Özellikle öğrencilerimizin pratik yapması mezuniyet sonrası çalışma hayatları için önemlidir. Yine eğitim öğrencilerin talep etmesine bağlıdır. Öğrencilerde araştırma, soruşturma ve isteme yönünde eksiklikler görüyorum, sadece verilenleri almakla yetiniyorlar bu da gelişim için yetersizdir.

 

2. www.RehberlikPortali.Com: Günümüzde PDR bölüm mezunlarımız Okulöncesi, Anaokulu, İlköğretim, Ortaöğretim, Dershaneler,  İnsan kaynakları ve Danışmanlık şirketleri gibi birçok sektörde çalışmaktalar. Birçok Psikolojik Danışmanımız verilen eğitim düzeyinin ve kapsamının yukarıda belirtilen alanlarda çalışma olanağı sağlayacak nitelikte olmadığı görüşündeler. Bu konuda üniversitelerin daha somut ve pratiğe dönük programlar hazırlaması gerekmez mi?

 

Yard. Doç. Dr. Ahmet Şirin: Psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümlerinde öğrencilere psikolojik danışmanlık ile ilgili genel bilgiler verilmektedir. Öğrenciler yönelecekleri çalışma alanına göre staj yapacakları kurumları seçmelidir ve dershane, okul, özel danışmanlık firması gibi çalışma alanlarıyla ilgili mezuniyet sonrası kendilerini geliştirebilirler. Ayrıca bu alanlarla ilgili yüksek lisans yapmaları kendilerini yeterli hissedebilmeleri için önemlidir.

 

3. www.RehberlikPortali.Com: Okullarımızda yeni öğretim modellerinde öğrencilerin özelliklerini dikkate alan müfredatlar devreye girdi. Burada Psikolojik Danışmanların sorumlulukları ve PDR servisinin işleyişi ile ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz.

 

“Bazı Batı Ülkelerinde Psk. Dan. /Rehber Öğrt. Yok”

 

Yard. Doç. Dr. Ahmet Şirin: Okullarda yapılacak rehberlik ve psikolojik danışmanlıkta bütün yük danışmanlar üzerinde olamaz. Bunu yanında okul yönetiminin koordinesinde özellikle sınıf danışman öğretmeleri hizmet içi eğitimlerle rehberlik konusunda yetiştirilmelidir.  Öğretmenler öğrencileriyle ilgilenirken, öğretimin yanında rehberlik konusunda da sorumluluk almalıdır. Bazı batı ülkelerinde okulda rehberlik ve danışmanlık bulunmamaktadır. Bu görev öğretmenler tarafından yürütülmelidir. Bu görevin başarılı olabilmesi için rehberlik görevinin tanımı sınırları ve haftalık aylık ve benzeri programları detaylı yapılarak somutlaştırılmalıdır.

 

4. www.RehberlikPortali.Com: Türkiye’de PDR alanında ortaya konan araştırma ve tezleri ele aldığımızda genelde soyut ve kalıplaşmış konuların yoğunlukta olduğunu görüyoruz. Bu konuda sizin düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz.

 

Yard. Doç. Dr. Ahmet Şirin: Psikolojik danışmanlık konusunda yapılan araştırmaların araştırma yapmak için değil de öğrencilerimizin yaşadıkları sınav stresi, okul fobisi, şiddet, maddi sorunlar, öğretmenlerle ilişkiler ve gelecek kaygısı gibi sorunlara yönelik olarak yapılması, hem öğrencilerimizin hem eğitimimizin sorunların çözümüne yardımcı olacak, hem de rehberlik alanının anlaşılmasına yardımcı olacaktır.

 

5. www.RehberlikPortali.Com: Birçok psikolojik Danışman tarafından Türk PDR Derneğinin çalışmaları yetersiz bulunmakta hatta bu nedenle bazı yapılanmalara gidilmekte.  Siz Türk PDR Derneğinin yapısını içten bilen ve dernek adına aktif çalışmalarda bulunan Öğretim üyelerimizden biri olarak bu yargılara katılıyor musunuz? Türk PDR Derneğinin çalışmaları ve PDR mesleğinin geleceği adına planları hakkında neler söyleyebilirsiniz .

 

Yard. Doç. Dr. Ahmet Şirin:: Türk PDR Derneği danışmanların bir meslek kurumudur. Ve eğer okullarda, dershanelerde ve danışmanlık merkezlerinde ve rehberlik araştırma merkezlerinde çalışan danışmanlar derneğe destek vermezse dernek bir şey yapamaz. Dernekten şikayet edenleri hiç olmazsa seminer ve konferanslarımıza davet ediyoruz.

 

6. www.RehberlikPortali.Com: Psikolojik Danışmanların yayımlanan genelgeye göre kendi okulunun dışında başka okullarda da görevlendirilmesini Psikolojik Danışmanlık açısından ne kadar uygun buluyorsunuz?

 

“300 Öğrenciye Bir Danışman Düşmeli”

 

Yard. Doç. Dr. Ahmet Şirin:: Biz ideal olarak üç yüz öğrenciye bir danışman olmasını istiyoruz. Ancak mevcut Türkiye gerçeklerinde en azından her okulda bir danışman olması gerekir. Danışman olmayan okullardaysa rehberlik hizmetleri RAM’lar yoluyla sağlanabilir. Bu okullarda görevlendirilecek bir öğretmen veya müdür muavini RAM’lardan destek alarak yıllık rehberlik programı yürütmesi sağlanabilir.

 

7. www.RehberlikPortali.Com: YÖK, yüksek öğretim kurumlarından mezun olanların kullanabilecekleri unvanlarda fakültelerin “Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık” mezunlarının “Rehber Öğretmen” unvanını alabileceğini belirtmekte. MEB’deki yönetmeliklerde ise Psikolojik Danışman ibareleri yer almaktadır. İki kurumumuz arasında yer alan bu çelişki hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu konuda Türk PDR Derneğinin bir girişimi oldu mu?

 

Yard. Doç. Dr. Ahmet Şirin: Psikolojik danışmanların unvan sorunu derneğin ilgilendiği ana konulardan birisidir. Biz de PDR mezunlarının ‘Psikolojik Danışman’ olarak tanınmasını istemekteyiz.

 

8. www.RehberlikPortali.Com: Ülkemizde kişisel gelişim ve insan kaynakları alanında söz sahibi olanların çoğunluğunun PDR alanın dışında  meslek dallarından geldiğini görüyoruz. Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

 

Yard. Doç. Dr. Ahmet Şirin: Kişisel gelişim, koçluk ve insan kaynakları gibi alanlarda ve Türkiye iş kurumuna bağlı olarak açılacak kariyer danışmanlığı alanlarında psikolojik danışmanlar söz sahibidir. PDR alanı dışından gelen kişilerin yardım mesleğinde insanlara zarar verebileceğini düşünüyoruz.

 

9. www.RehberlikPortali.Com: İnternet kullanımı ülkemizde hızla artarken maalesef internetten nitelikli eğitim hizmeti sunan sitelerimizin sayısı oldukça yetersiz. www.RehberlikPortali.com bu alanda önemli bir boşluğu doldurma çabasında. Alanlarında yetkin psikolojik danışmanlarca birçok alt birimle hizmet sunmaya çalışan ve üyelerinin çoğunluğu eğitimci olan, sitemiz hakkında ki düşünce ve önerileriniz nelerdir?

 

“Rehberlik Portalı Sitesini Tebrik Ediyoruz”

 

Yard. Doç. Dr. Ahmet Şirin: Rehberlik ve psikolojik danışmanlık konusunda uzman meslektaşlarımızın açmış oldukları siteleri destekliyoruz. Ayrıca bilgi ve belge paylaşımı açısından imkanları az olan okullarda çalışan rehberlere hizmet götürdüğü için ‘Rehberlik Portalı’ vb. siteleri tebrik ediyoruz. Çünkü bilgi paylaşıldıkça çoğalır ve meslek ahlakımız elde ettiğimiz bilgileri paylaşmayı şerefli bir girişim olarak görmektedir. Biz de Türk PDR Derneği İstanbul Şubesi olarak bir site hazırlığı içindeyiz. Sitenizde bize link verirseniz teşekkür ederiz.

 

10. www.RehberlikPortali.Com: Sitemiz adına gösterdiğiniz yakın ilgi ve verdiğiniz samimi yanıtlardan dolayı teşekkür ediyor çalışmalarınızda başarılar diliyoruz...

 

Yard. Doç. Dr. Ahmet Şirin: Ben de rehberlik portalına bu mülakat için teşekkür eder çalışmalarında başarılar dilerim. Böyle bir kurumda çalışmayı fedakarca yüklenen bu sitenin yöneticilerini candan tebrik eder, camiamız adına başarılar dilerim.

 

 

Röportaj: Esra Nur ÜÇKOL
Aday Psk. Danışman
Rehberlik Portalı Marmara Ünv. Temsilcisi
Eklenme Tarihi : 30 Ağustos 2006
Okunma : 4855

Ana Sayfa  Sayfa Başı  Bu Konuyu Favorilerime Ekle  Bu Konuyu Arkadaşına Gönder  Yazıcı Görünümü

Bu röportaja yorum yazmak için
üye girişi yapmalısınız.

YAZARLAR
Mustafa Kıran
ANASINIFINDAN BİRİNCİ SINIFA GEÇİŞ
Şükrü AKKAYA
Gözünüzü ve Gönlünüzü Bu SEVDAYA Kapatmayın…
Soner AKIN
Kâğıt-Kürek, Ters Giden Cinsellik ve PDR Teknolojileri
Nevzat ÖZER
ÇOCUK CINAYETLERİ VE ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER
ŞEYMA YILDIRIM
“AŞKIN CENAZESİ VAR”

DOSYALAR

ANKET

Ençok Takip Ettiğiniz Sosyal Medya Aracı Hangisidir?

Facebook(75%)
Twitter(21%)
frienfeed(4%)


419 kişi oyladı.

Diğer Anketler


LİNKLER

İSTATİSTİKLER
Ziyaretçi
  » Bugün : 9.312
» Dün : 31.487

Toplam
  » 53.495 Üye
» 1157 Konu
» 356 Makale
» 1266 Haber
» 27 Dosya

Online
  Online 454 Ziyaretçi Var

Rehberlik Servisi © 2000 - 2016